A szennyvíztisztító telepítése fontos lépés azoknál az ingatlanoknál, ahol nem megoldott a szennyvízcsatornára való rácsatlakozás. Bár egy modern szennyvíztisztító rendszer telepítése minimális földmegbolygatással jár, a terület újraélesztése és esztétikus kertté alakítása mégis igényel némi törődést. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan állíthatjuk helyre kertünket a telepítés után, beleértve a dísznövények ültetését és a füvesítést.
1. A kert előkészítése
Tereprendezés: A telepítés után gépkezelő kollégánk igyekszik elsimítani a területet a rendszer körül, de a föld még egy ideig megsüllyedhet. Ettől nem kell megijedni, hiszen természetes folyamat. Ilyenkor földdel kell feltölteni. A tereprendezés első lépéseként egyengessük el a földet. Egy gereblye segítségével simítsuk el a talajt, hogy egyenletes alapot kapjunk a későbbi munkálatokhoz.
Ha a föld eleve nem volt túl alkalmas az ültetésre, akkor érdemes lehet ezeket a töltéseket jobb minőségű földdel pótolni. Amire figyelni kell a kert feltöltésekor, hogy a telepített tartály nyaktagja ne legyen betemetve teljesen. Mivel ez a szint is mutatja a tartály terhelhetőségét.
Ha biztosak vagyunk benne, hogy a talaj már elnyerte végleges formáját és nem fog már süllyedni, akkor indulhat a kert kialakítása.
2. Füvesítése
A füvesítés az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy a kertet újra zölddé varázsoljuk. Ha magról szeretnénk füvet nevelni, akkor az időbe telhet, de a gondos nevelés elnyeri jutalmát.
Ha nem szeretnéd ezt kivárni, és egy kevésbé foglalkozásigényes megoldást szeretnél a fűszőnyeg lerakása is kiváló megoldás lehet. A fűszőnyeg azonnal zöldellő gyepet biztosít, és gyorsan meggyökeresedik.
3. Növények ültetése
A dísznövények ültetése szintén egy nagyon jó alternatíva feldobni a vízrendszerek környékét. Amire azonban érdemes ügyelni, hogy milyen gyökérzetű növényeket választunk. Fontos, hogy a rendszer közelébe ne ültessünk, erős, mélyre-, vagy szerteágazó gyökérzetű növényeket, hogy ezek ne mozdítsák el a tartályt és ne tegyenek kárt a szikkasztóba.
Ezenkívül figyeljünk rá, hogy a konyhakertet ne épp a szikkasztó felett és közvetlen közelébe alakítsuk ki, hiszen akármennyire jól tisztított is a szennyvíz, emberi fogyasztásra nem alkalmas!
Az alapos tervezés és gondozás biztosítja, hogy a kertünk hosszú távon is üde maradjon.